top of page

Bartosz Kowalski-Banasewicz

 

Kompozytor; ur. 7 marca 1977, Warszawa. Naukę kompozycji rozpoczął w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Sławomira Czarneckiego. Następnie studiował w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem. Jest także absolwentem Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Audiowizualnej w Akademii Muzycznej w Łodzi, podczas których kształcił się pod kierunkiem m.in. Krzesimira Dębskiego, Zygmunta Koniecznego, Krzysztofa Knittla, Macieja Zielińskiego oraz Włodka Pawlika. Swoje umiejętności doskonalił podczas warsztatów w Musikhochschule Stuttgart prowadzonych przez Matiasa Hermana i Marka Chołoniewskiego. W 2002 uczestniczył w Międzynarodowym Seminarium Przedstawicieli Katedr Kompozycji Wyższych Uczelni Muzycznych Krajów Europy Centralnej. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich: w 1996 otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim dla Młodzieży Szkół Średnich w Tarnowie za Kwartet smyczkowy nr 1 (1996); w 1997 – wyróżnienie na III Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” w Częstochowie za Zdrowaś Mario na chór mieszany (1997), Grand Prix, Rydwan Apollina oraz stypendium zagraniczne u Matiasa Hermana w Musikhochschule Stuttgart na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim dla Szkół Średnich im. Andrzeja Krzanowskiego za utwór Domine Jesu na chór mieszany (1997) oraz II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na V Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Kompozytorskim w Tarnowie za Tchnienie wiosny na orkiestrę smyczkową (1997); w 1998 – II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na III Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” za Domine Deus na chór mieszany (1997) oraz III nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów w Tarnowie za Etiudę na kwintet fortepianowy (1997); w 1999 – I nagrodę (ex aequo) na 41 Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za Studium Przestrzeni na wielką orkiestrę smyczkową (1999); w 2000 – I nagrodę (ex aequo) na V Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” za Sanctus Dominus Deus Sabaoth na chór mieszany (2000); w 2001 – I nagrodę (ex aequo) na 43 Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za Sny o przeobrażeniach materii na taśmę (2001) oraz I nagrodę na VI Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” za Lacrimosę na chór mieszany (2001); w 2002 – IV nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Kazimierza Serockiego za Symfonię okręgów na orkiestrę symfoniczną (2002) oraz I nagrodę (nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Warszawie) na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim dla Studentów Akademii Muzycznych za Kwintet na instrumenty dęte blaszane (2001); w 2004 – I nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za Stadium fortepian i kwartet smyczkowy (2003); w 2005 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” za Crucifixus et Resurrexit na chór mieszany (2005); w 2006 – I nagrodę za Symfonię nr 2 (2006) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Jego Symfonia okręgów (Symphony of the Circles) została zakwalifikowana przez międzynarodowe jury w Zagrzebiu do wykonania na Światowych Dniach Muzyki „Chorwacja 2005”, corocznym festiwalu organizowanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej. W roku 2007 otrzymał II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego organizowanym z okazji 90-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, w 2010 – I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Wandy Landowskiej za utwór Klawitiuda na klawesyn, w 2012 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego „Arboretum” za Prismatic Shapes na orkiestrę smyczkową oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” za Rex Tremendae.

 

Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1997 i 2006), w roku 2005 otrzymał stypendium Funduszu Popierania Twórczośc Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a w sezonie 2012/2013 był Kompozytorem-rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej. Dwa utwory Kowalskiego Contra tempus (2013) i Flautorganix (2015) zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Kompozycja In affecto na skrzypce solo (2015) została utworem obowiązkowym na V Międzynarodowym Konkursie Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo.

 

Jest autorem blisko stu kompozycji, wśród których znaczącą liczbę stanowią utwory symfoniczne, orkiestrowe, chóralne i kameralne. Jako instrumentalista improwizujący (trąbka, kornet, waltornia, flety proste, fortepian, gitary, instrumenty elektroniczne) bierze udział w licznych koncertach, warsztatach i happeningach. Jet związany z zespołem muzyki improwizowanej „Sonofrienia”. Tworzy również muzykę elektroniczną i filmową, ma w swym dorobku także szereg aranżacji i instrumentacji dzieł zarówno muzyki poważnej, jak i rozrywkowej.

 

Strona internetowa kompozytora: www.bartoszkowalski.com

bottom of page