top of page

Beata Bolesławska-Lewandowska

 

Muzykolożka, urodzona 19 sierpnia 1974 roku w Łańcucie. Jest absolwentką  studiów magisterskich
w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1998) oraz studiów doktorskich na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii (2010). W roku akademickim 1997/98 otrzymała stypendium Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia
w nauce, w latach 2000, 2003 i 2012-13 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
a w roku 2016 stypendium m.st. Warszawy na prowadzenie badań naukowych. 

 

Jest autorką szeregu prac, artykułów i recenzji na tematy związane z polską muzyką współczesną, publikowanych w kraju (m.in. „Ruchu Muzycznym”, „Tygodniku Powszechnym”) i za granicą
(m.in. w londyńskim magazynie „Opera”). 

 

W 2001 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało monografię Panufnik jej autorstwa, poświęconą życiu i twórczości Andrzeja Panufnika, w 2013 roku – książkę Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci z rozmowami o Henryku Mikołaju Góreckim, a w roku 2014 - pracę Panufnik. Architekt emocji z rozmowami o Andrzeju Panufniku. 

 

Jest także autorką tekstów na portalach internetowych www.panufnik.polmic.pl, www.trzejkompozytorzy.pl (część poświęcona Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu)
oraz www.ninateka.pl/kolekcje/panufnik

 

W 2014 roku dla wydawnictwa Marginesy przetłumaczyła ostatni rozdział Autobiografii Andrzeja Panufnika, napisany przez żonę kompozytora, Lady Camillę Panufnik. W maju 2015 roku nakładem brytyjskiego wydawnictwa Ashgate ukazała się angielska wersja jej monografii życia i twórczości Andrzeja Panufnika, zatytułowana The Life and Works of Andrzej Panufnik (1914-1991)

Dla tego samego wydawcy przygotowuje również do publikacji swą pracę doktorską pt. The Symphony and Symphonic Thinking in Polish Music since 1956 napisaną pod kierunkiem Adriana Thomasa.

 

W latach 1998-2005 pracowała w biurze Festiwalu „Warszawska Jesień”, a w latach 2005-2015
w Telewizji Polskiej S.A., najpierw w Programie 2, a od 2008 roku w TVP Kultura. Od listopada 2015 jest pracownikiem naukowym Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

 

Jest Przewodniczącą Zarządu Sekcji Muzykologów oraz członkiem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, z którym również stale współpracuje jako redaktor tekstów muzycznych
do wydawnictw naukowych i programów koncertowych.

 

Została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) oraz Nagrodą Honorową Związku Kompozytorów Polskich za zasługi dla promocji muzyki polskiej (2015).

bottom of page