Anna Zaradny
Kompozytorka, artystka sztuk wizualnych, sound artu, improwizatorka; ur. 19 lipca 1977 roku, Szczecin. Studiowała dyrygenturę i teorię muzyki w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Współpracowała z zespołami Włochaty, Dr Mengele, a także StuckOnCeiling, grającym eksperymentalny noise-rock i muzykę improwizowaną. Koncertowała również z takimi muzykami jak Burkhard Stangel, Tony Buck, Cor Fuhler, John Butcher, John Hegre, Otomo Yoshihide, Martin Klapper, Boris Hauf, Sophie Agnel, Ute Volker, Ingar Zach.
Uczestniczyła w licznych festiwalach międzynarodowych: Audio Art, (Kraków 2000, 2002), In Between (Chicago, 2001), Copenhagen Jazz Festival (Kopenhaga, 2002), Terra Polska (Berlin, 2004), Festival NPAI (Francja, 2004), Aux Pole'n (Niemcy, 2005), Ultra Hang (Budapeszt, 2007), Stimul (Praga, 2008), Super Deluxe (Tokio, 2009), What is music? (Melbourne, Sydney, 2009), All Ears (Oslo, 2010), Fragile Boredom (Kraków, 2010), Unsound Festival (Nowy Jork, 2011), Stockholm Fringe Fest (STOFF) (Sztokholm, 2011), Sottovoce Festival (Londyn, 2011).
Jako instrumentalistka i kompozytorka Zaradny porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej, o minimalistycznym współczesnym idiomie, do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie całkowicie elektronicznej, eksperymentalnej formy. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych. Prace o charakterze wizualnym Zaradny tworzy głównie w formie instalacji, obiektu, fotografii i video. Artystka posługuje się w nich środkami abstrakcji, mikro obiektami dźwiękowymi i architektonicznymi, światłem i przestrzenią. Prace te cechuje wieloznaczność koncepcji i relacji pomiędzy ideami, a medium formy. Wystawiała m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Galerii Starter, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (Warszawa), w Muzeum Współczesnym (Wrocław), SiILBERKUPPE oraz Kunst Werke (Berlin).
W latach 2002 – 2009 Anna Zaradny wspólnie z Robertem Piotrowiczem organizowała w Szczecinie festiwal muzyki eksperymentalnej i improwizowanej Musica Genera. Unikalna formuła festiwalu otwierała się na eksperymenty dźwiękowe, umożliwiała łączenie muzyki i sztuk wizualnych (projekcje, instalacje, taniec). W 2006 roku swoją premierę miał największy projekt festiwalu TOJTOJ autorstwa Zaradny, Piotrowicza, Matyldy Sałejewskiej i Michała Kopaniszyna, łączący muzykę, wideo, obiekt i aranżację przestrzenną.
Pod nazwą „Musica Genera” funkcjonuje ściśle związana z wydarzeniem wytwórnia płytowa. Nakładem wytwórni w 2003 roku ukazała się płyta Can't Illumination. To improwizatorskie dzieło Zaradny (saksofon, komputer), Roberta Piotrowicza (gitara, syntezator) i Austriaka Burkharda Stangla (gitara, elektronika) zostało nagrane w wiedeńskim Amman Studio. W 2008 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Zaradny Mauve Cycles, zawierająca dwie elektroniczne minimalistyczne kompozycje. Dyskografia Anny Zaradny obejmuje także projekty z Tony Buckiem, Corem Fuhlerem, Christianem Fenneszem, Kasperem Toeplitzem.
Od 2004 kompozytorka tworzy też oprawę muzyczną dla spektakli szczecińskiego Teatru Kana i poznańskiego Teatru Usta Usta. Komponowała muzykę do przedstawień w reżyserii Marcina Libera (Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Bóg/Honor/Ojczyzna: Katarzyna Medycejska) i Pawła Miśkiewicza (Peer Gynt w warszawskim Teatrze Dramatycznym).
Głównym przedmiotem jej zainteresowania są instalacje multimedialne i audioartowe, kompozycje muzyczno-przestrzenne, gdzie dochodzi do integracji sztuk wizualnych i dźwiękowych. Przełomowym momentem w poszukiwaniach Zaradny był pobyt stypendialny w Wiedniu w 2005, podczas którego powstała praca hTIAL, łącząca siedem zdjęć i skomponowany specjalnie do nich dźwięk. Brała udział w festiwalu Wola Art w 2008 roku (rzeźba dźwiękowa Harmony of Happiness (Never Reached)), w paryskim „Seminarium na wsi” (Dzida z małymi elementami, 2010).
W 2008 roku została laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. W 2011 została nominowana do nagrody w konkursie „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank, przyznawanej artystom sztuk wizualnych co dwa lata, i zwyciężyła w plebiscycie publiczności.
Strona internetowa kompozytorki: http://www.annazaradny.net/